O obci

Historie obce

Stručná historie obce, první zmínky. Jeníkov dnes

 

Obec Jeníkov s osadou Oldřichov leží v okrese Teplice nedaleko starého hornického města Duchcova v nadmořské výšce 250 m. 
Historie obec První písemná zpráva o obci se datuje k r. 1352. Ve středověku náležel Jeníkov i Oldřichov poddanstvím hradu Riesenburgu v Oseku. Po roce 1860 se k Jeníkovu připojily osady Oldřichov, Kocourkov, Dřevoruby, Křižanov, Staré a Nové Verneřice a Střelná.
Zavedení železnice v roce 1867 do Oldřichova a počátek těžby hnědého uhlí učinily celou oblast výrazně průmyslovou.
V minulosti se v okolí obce těžilo hnědé uhlí mj. hlubinným dolem Barbora a následně ve stejné lokalitě i povrchovým dolem. Po vytěžení povrchového lomu vznikla zbytková jáma o rozloze 65 ha s názvem Barbora.
Vodní areál Barbora3, Dnes je Barbora zatopena kvalitní pramenitou vodou, čímž vznikla vodní nádrž místy dosahující hloubku až 60 m. Pro vynikající kvalitu vody a její průhlednost je vodní nádrž využívána pro výcvik sportovních potápěčů, k jízdám na plachetnicích a k windsurfingu. Koupání v čisté vodě je velmi příjemné a břehová část s občerstvovacími stánky v letních měsících pojme tisíce návštěvníků z celého regionu Teplicka a Duchcovska i širšího okolí.


Působnost a místní části

Působnost OÚ: katastrální území obce Jeníkov (k.ú. Jeníkov u Duchcova, k.ú. Oldřichov u Duchcova, k.ú. Hajniště u Duchcova)
Místní části: Jeníkov
  osada Oldřichov

Přehled plnění rozpočtu obce

Přehled plnění rozpočtu obce z aktuálních účetních dat

Pro zobrazení aktuálního plnění rozpočtu obce klikněte zde:


Turistické zajímavosti

Další turistické zajímavosti v obci a okolí

  •  Dominantou obce je barokní kostel sv. Petra a Pavla postavený v letech 1756 - 1760
  • Valdštejnský zámek v Duchcově, známý především pobytem a skonem italského dobrodruha a světáka Giacoma Casanovy
  • Cisterciácký klášter v Oseku z roku 1200, jedna z největších církevních staveb u nás, registrovaná kulturní pamárka UNESCO
  • Oldřichovské nádraží je křižovatkou 4 směrů, takže Jeníkov a Oldřichov jsou přirozeným východiskem výletů za historickými a přírodními zajímavostmi celého regionu okolí Krušných hor, lázeňských Teplic vzdálených 5 km, Duchcova nebo Oseka vzdálených okolo 4 km

Možnosti ubytování:

  • Ubytovna Svazu českých potápěčů, provoz VS Barbora, 417 24 Oldřichov 184, tel. 602 481 648 (p. Salák)
  • Autokempink Barbora
  • Hotel Casanova, Duchcov
  • Hotel Veselý, Osek
  • Autokempink, Osek